Na izazov Phone Free February sam naišla slučajno i svidjela mi se ideja kratkog sprinta u stvaranja novih navika, pogotovo jer sam uvijek zainteresirana za nove savjete i metode koje pomažu u smanjenju prekomjerne upotrebe ekrana - digital detox. Izazov mi se učinio jednostavan i praktičan i već sam pisala o njemu u prethodnom postu.

Kako je organiziran izazov?
Izazov je bio puno jednostavnije organiziran nego što sam mislila. Nije bilo velike produkcije, a i stranica i sva komunikacija su bili minimalistički i s namjerom.
Tijekom izazova sam dobila samo par e-mailova i link na Drive s pratećim materijalima.
Sviđa mi se što nisu digitalno preopteretili sudionike nepotrebnim porukama. Oni koji su htjeli intenzivniji tempo mogli su sudjelovati u Zoom susretima.

Na Driveu su dostupni:
Priručnik od 16 stranica s objašnjenjem izazova
Wallpaper za mobitel i tri grafike za promociju izazova
Priručnik uključuje:
Pregled plana komunikacije sa sudionicima tijekom izazova
Vizualni habit tracker za praćenje napretka
Svakodnevni mali zadaci za cijeli mjesec
Prijedlog fokusa izazova: posao, društveni život, san ili potpuni izgon mobitela iz svakodnevnog života
Priprema prije izazova
Malo sam kasnila na početak izazova, ali nije bilo potrebno za previše “pripreme” budući da nisam pretjerano vezana za mobitel (barem tako mislim).
Na primjer, budilicu imam, i ne volim puniti mobitel noću pokraj kreveta.
Offtopic: Vidjela sam preporuke za Philips Hue lampe i budilice - ako netko ima iskustva, javite mi na ekraniosmijeh@gmail.com jer razmišljam o kupnji.
Osim toga, notifikacije su mi minimalne, a od društvenih mrežama na mobitelu koristim samo LinkedIn.
Što se tiče eliminacije ometanja:
Knjigu ostavljam blizu televizora kao podsjetnik na čitanje umjesto Netflixa
Pokraj televizora držim i sudoku, novine i časopise
Greyscale mode sam već uvela par puta – preporučam na svojim predavanjima uključivanje greyscale ekrana jer djeluje kao šok terapija. Odbojnost prema mobitelu je zagarantirana. Ossobno, najveći problem mi predstavljaju fotograije i videa. No, povremeno upaliti greysclae je skroz primjereno rješenje kada mobitel preuzme puno naše pozornosti.
Mobitel kupujem s minimalnom memorijom da me prisili na redovito digitalno pospremanje. Ali ovaj dio oko čišćenja povijesti poziva, cashea i downloadsa… O tome nisam do sada razmišljala.
Moj izazov - san

Izabrala sam izazov vezan uz san. Mogla sam se fokusirati na Radne navike ili Društvene prilike, no smatrala sam da mi je svaka pomoć oko kvalitete sna trenutno prioritet.

Prvih i zadnjih sat vremena bez mobitela je jako korisna navika za ljude danas. Stručnjaci za san, psiholozi i stručnjaci za mozak predlažu istu stvar.
Ujutro smo odmorni, kreativni i opušteni nakon noći sna, no u trenutku kada uzmemo mobitel u ruke, to se smanjuje i krećemo u reaktivno ponašanje.
Mini svakodnevne navike
U izazovu predlažu i male svakodnevne zadatke, kao podsjetnik na sitnice koje nam pomažu smanjiti upotrebu mobitela. Nisam ih uspjela sve ispuniti, ali zgodna vježba podsjećanja na svakodnevne “male stvari”.

Zaključak
Zaključno, Phone Free February izazov bio je zanimljiv podsjetnik na važnost stalnog propitivanja vlastitog odnosa s tehnologijom. Često ne primijetimo povećanu upotrebu jer je postepena i nije drastična.
Kao roditelji, vjerujem da se trebamo češće posvetiti radu na poboljšanju digitalnih navika jer nas djeca rijetko čuju, no uvijek gledaju.
Hoću li neke od ovih navika zadržati i nakon veljače? Vrlo vjerojatno!
Hoću li se predbilježiti sljedeće godine? Već jesam! :)
Ako imate bilo kakvih pitanja o ovoj i sličnim temama, slobodno mi se javite na ekraniosmijeh@gmail.com ili u komentar. Također, svoja pitanja možete postaviti besplatno i
anonimno putem obrasca na web stranici.
Comments