Prva simpatija - AI bot
- Marija Renić
- Apr 10
- 5 min read
Sjećate li se čiji poster ste imali na zidu svoje sobe? Je li vam ovo pitanje izmamilo sjetni smiješak? A sjećate li se je li vam pogled na taj poster izmamljivao osmijeh?
Pitam u prošlom vremenu… Neću vas osuđivati ako su ti posteri još uvijek na zidu. 😉

Je li vam tada bilo važno što su to nepostojeći ljudi? Što slavne osobe u stvarnom životu nisu imale veze s likovima koje su glumile u filmovima i spotovima? Naravno da nije.
Nismo niti htjeli, niti nam je bilo bitno grebati ispod površine.
Pa zašto bi onda našim klincima bilo važno što AI botovi – često temeljeni na stvarnim ljudima – nisu stvarni? Kako se njihova "zacopanost" razlikuje od naše u New Kids on the Block ili Janet Jackson?
Instagram profil umjesto postera na zidu
Krenimo s nečim nama, roditeljima već poznatim – Instagram i TikTok.
Kad bi vam dijete reklo da ima simpatiju koja se zalaže za društvena pitanja poput očuvanja okoliša i snima (kontroverzne) reklame za Calvin Klein s Bellom Hadid, zarađuje više od 10 milijuna dolara godišnje i ima milijune pratitelja na Instagramu i TikToku – pomislili biste da se radi o nekoj slavnoj osobi. Vjerojatno biste rekli: „Slatko.“

A što ako vam dijete kaže da ta osoba – ne postoji?
Da je ona stvorena uz pomoć AI?
Bot je skraćenica za „robot“, a u kontekstu interneta označava softverskog agenta koji komunicira s ljudima kao da je i sam čovjek.
Na engleskom jeziku koristi se niz izraza:
Insta-cyborg, virtual influencer (VI), CGI influencer ((computer generated influencer), AI influencer, avatar, digital character, digitally created influencer, virtual personality, pixilated person, virtual person, digital character,...
👉 Kod nas se najčešće koriste izrazi bot, AI profil, AI chatbot, pa čak i „krivotvoreni ljudi“.
Čekamo jezikoslovce...
AI bot influencerice
Lil Miquela, jedna od najpoznatijih virtualnih influencerica, ima preko 3 milijuna pratitelja na TikToku i preko 2 milijuna na Instagramu. Prva je potpisala sponzorske suradnje s brendovima poput BMW-a.Reklama s porukom "Unmistakable character meets a new reality" dostupna je ovdje:🔗 BMW reklama
Lil Miquelu je otvorila Instagram 2016. Osmislili su ju Trevor McFedries i Sara Decou kao Gen Z influencericu. U podcastu Masters of Scale, osnivač Trevor opisuje kako djeca reagiraju u komentarima na Miquelu.
Dok 9-godišnjaci u komentarima sumnjaju u njezino postojanje, 12-godišnjaci odgovaraju s: „Je li Kim Kardashian stvarnija?“
Epizodu #66 iz 2020. možete poslušati na linku, a u njoj je kratko gostovala i Miqula. Voditelj Reid Hoffman, osnivač LinkedIna i član PayPal mafie, ju je nazvao Constructed personality.

AI Zagrepčanku Lauru Ris na Instagramu prati gotovo 60 000 ljudi...veliki skok od 2000 followera koliko ih je imala prije godinu dana. Na Fanvue ima preko 5000 pretplatnika.
Ona? To je samo moja AI prijateljica…

Mladi provode sate u razgovoru s AI chatbotovima. Kažu da im to smanjuje usamljenost, strah i anksioznost. I da je razgovor s AI botovima bolji način za provođenje vremena, nego besciljno skrolati TikTok.
Dok se mi u Hrvatskoj još uvijek bavimo dječjim WhatsApp grupama i TikTok izazovima, vrijeme je za next level: da počnemo razmišljati o novoj razini interakcije – s umjetnom inteligencijom.
Nova "društvena mreža" - c.ai
Character.AI (poznat i kao c.ai) je mega uspješan tehnološki AI startup. Aplikacija nudi mogućnost razgovora s AI chatbotovima koji se temelje na stvarnim osobama ili izmišljenim likovima.
c.ai su osnovali bivši Google AI developeri, a prošle godine su potpisali poslovni ugovor o suradnji s Googleom / Alphabetom.
U prvom tjednu nakon lansiranja mobilne verzije u svibnju 2023., aplikaciju je skinulo 1,7 milijuna korisnika. Danas broji više od 10 milijuna preuzimanja.
Možete birati hoćete li razgovarati s AI Sokratom, Batmanom ili izraditi vlastite likove. Slično kao što vam u igricama nude da modificirate izgled svojeg lika, samo što u c.ai možete i izgraditi osobnost lika s kojim želite pričati.
AI prijateljstva - tko je stvaran u digitalno doba?
Popularnost c.ai i sličnih aplikacija (npr. Replika.ai) povezuje se s porastom usamljenosti. Aplikacije nude nešto nalik, ali bolje od stvarnosti. Mnogima je osjećaj stvarnosti u tim aplikacijama dovoljno dobar. Čak i bolji osjećaj od prave stvarnosti.
I tako likove – generirane računalno – pretvore u virtualne prijatelje.
Osim što smo normalizirali tikanje kroz ekrane, antropološki i ovisnički dizajn ovih aplikacija zavodi ljude. Ljudi se masovno zaljubljuju u ChatGPT i u likove na Replika.ai. Mnogi su sretni da su pronašli “nekoga tko ih razumije”. Osjećaj razumijevanja je stvaran. Je li izvor osjećaja netko ili nešto - manje bitno. Tipkamo dalje.

Nisu svi AI prijatelji sigurni
Kao i svaka tehnologija, i ova ima tamnu stranu.
Zabilježeni su slučajevi AI chatbotova koji koriste metode groominga (vrbovanje), koji promoviraju i potiču anoreksiju, samoozljeđivanje, pa čak i samoubojstva.
Jedan od najpotresnijih slučajeva dogodio se 2024. u SADu - majka 14-godišnjaka s Floride je tužila c.ai za sinovljevo samoubojstvo. Tvrdi da je njezin sin bio opsjednut botom temeljenim na liku iz „Igre prijestolja“, te da je aplikacija koristila dizajn koji potiče ovisnost i bila nedovoljno sigurna za upotrebu.
U groznom nastavku priče, majka je prijavila pojavu botova na aplikaciji koji koriste ime i sliku njezinog sina. Slične situacije zabilježene su i ranije. Otac djevojke koju je 2006. ubio njezin bivši dečko je također zatražio uklanjanje s platforme chatbota temeljenog na njezinom liku.
Unazad pola godine, aplikacija uvodi jače sigurnosne mjere:
Pojačali su filtere za sadržaj o samoozljeđivanju i romantici
Uveli su podsjetnike nakon 60 minuta neprekinute interakcije: „Razgovarate s AI.“
Uveli su izvještaj za roditelje korisnika mlađih od 18 godina (nema uvida u sadržaj, ali uključuje trajanje i popis najčešćih likova s kojima je maloljetni korisnik u interakciji)

Neobično vrijeme, neobični razgovori
Tri razine dječje povezanosti s AI:
Opis interakcije | Primjeri | |
Level 1. Vizualna fascinacija | AI lik kao idol, vizualna privlačnost | Instagram profili: Lil Miquela, Laurica |
Level 2. Emocionalna povezanost | Dijete razvija osjećaje prema AI profilu | Fanvue, TikTok interakcije, AI simpatije |
Level 3. Dvosmjerna komunikacija | Dijete razgovara s AI likom, stvara odnos |
Mnogo se raspravlja o tome je li AI doista inteligencija, je li "pametniji" od ljudi. No roditelji bi si trebali postaviti drugačije pitanje: 👉 Što je za našu djecu stvarnost?
Znamo da im je komunikacija s prijateljima, kao i nama, često svedena na tipkanje. Fizički su zajedno, ali mentalno u vlastitim ekranima. Nije čudno što im je sasvim prirodno tipkati i s virtualnim osobama. Čak i o najosobnijim temama...
Upute za roditelje
Dobna granica za Character.AI u Europi je 16 godina
Razgovarajte s djecom o tome da AI nije čovjek – iako se ponaša kao da jest
Potičite kritičko razmišljanje: može li nešto izgledati stvarno, a da nije?
Podsjetite ih da stvaran život nije zamjenjiv virtualnim
AI cure i dečki ne mogu zamijeniti stvarne cure i dečke
Ne podcjenjujte mladenačke emocije prema AI profilima – sjetite se sebe i postera na zidu.
Ako imate bilo kakvih pitanja o ovoj i sličnim temama, slobodno mi se javite na ekraniosmijeh@gmail.com ili u komentar. Također, svoja pitanja možete postaviti besplatno i
anonimno putem obrasca na web stranici.
Comments